Nowe webinaria podczas Tygodnia Otwartego Dostępu
dodano: 15.10.2020Z okazji Tygodnia Otwartego Dostępu, Platforma Otwartej Nauki oraz Uniwersytet Łódzki organizują bezpłatne szkolenia internetowe
19 października 2020 r., godz. 11:00
Gromadzenie i udostępnianie danych badawczych. Trend czy konieczność?
Jak uniknąć zbierania danych już dostępnych? Jak spełnić wymagania fundatorów badań? Jak odnaleźć i skatalogować dane naukowców przechowywane w innych repozytoriach?
Więcej informacji na stronie Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego
21 października 2020 r., godz. 11:00
Six things publishers can do to promote open research data
Wydarzenie kierowane jest do wydawców i redaktorów czasopism naukowych zainteresowanych wdrażaniem najwyższych standardów wydawniczych oraz promowaniem transparentności i otwartości badań naukowych. Podczas webinarium wykład wygłosi Iain Hrynaszkiewicz, ekspert w zakresie otwartej nauki, od wielu lat współpracujący z wydawcami czasopism naukowych, obecnie pracownik PLOS (Public Library of Science). Wykład prowadzony będzie w języku angielskim.
Więcej informacji na stronie Platformy Otwartej Nauki
22 października 2020 r., godz. 11:00
Jak korzystać z Repozytorium Otwartych Danych RepOD?
Podczas webinarium przedstawione zostaną najważniejsze funkcje repozytorium, w szczególności przechowywanie i publiczne udostępnianie danych badawczych. Omówione zostaną takie zagadnienia jak metadane, trwałe identyfikatory, możliwość łączenia zbiorów danych z publikacjami, embargo, wersjonowanie czy wybór licencji. Szkolenie kierowane jest do pracowników naukowych, bibliotekarzy akademickich i wszystkich zainteresowanych korzystaniem z repozytorium.
Więcej informacji na stronie Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego
23 października 2020 r., godz. 10:00
Jak dobrze i mądrze wybrać czasopismo?
Podczas tego szkolenia on-line zapoznamy Państwa z zasadami rozsądnego wyboru czasopisma do opublikowania swojej pracy naukowej. Omówione zostaną parametry bibliometryczne, a także przekażemy informacje jak należy z nich korzystać. Ponadto przedstawimy garść informacji, na które należy zwrócić uwagę przed wyborem czasopisma oraz podpowiemy, jak to zrobić rozsądnie, korzystając z narzędzi dostępnych w bazie Scopus.
Więcej informacji na stronie Researcher Academy
23 października 2020 r., godz. 12:00
Otwarte dane badawcze - wprowadzenie
Podczas szkolenia przedstawione zostaną najważniejsze informacje na temat otwartego udostępniania danych badawczych: korzyści związane z udostępnianiem danych, wymogi instytucji finansujących badania naukowe oraz dobre praktyki i zasady FAIR.
Więcej informacji na stronie Platformy Otwartej Nauki