Plan Zarządzania Danymi
Nowe wytyczne Unii Europejskiej dotyczące programu Horyzont 2020, a także zmiana polityki wielu polskich grantodawców - w tym Narodowego Centrum Nauki - wymagają od naukowców ubiegających się o finansowanie opracowanie planu zarządzania danymi (PZD).
Plan zarządzania danymi (ang. Data Management Plan - DMP) to formalny dokument określający, w jaki sposób dane badawcze mają być zarządzane podczas projektu badawczego, jak i po jego zakończeniu. Plan zarządzania danymi powinien być stworzony w pierwszej fazie projektu.
Plan zarządzania danymi powinien uwzględniać następujące informacje:
- jakie dane zostaną wytworzone lub zebrane (format i typ plików, liczba danych),
- jak zostaną uporządkowane i opisane (metodologia, standardy, metadane),
- kwestie etyczne i prawne (własność intelektualna, prawa autorskie, dane niejawne),
- w jaki sposób dane zostaną udostępnione (jak, kiedy, komu),
- w jaki sposób i które dane będą przechowywane krótko i długoterminowo (kwestia sposobu przechowywania i ochrony danych),
- kto będzie zarządzał danymi.
Wniosek grantowy Narodowego Centrum Nauki
Podczas wypełniania wniosku w systemie OSF, infomacje dotyczące PZD należy podać odpowiadając na 6 pytań w formularzu. Liczba znaków w każdym polu jest organiczona, NCN nie wymaga stworzenia bardzo szczegółowego i obszernego planu. Wytyczne Narodowego Centrum Nauki znajdują się tutaj.
1. Opis danych oraz pozyskiwanie lub ponowne wykorzystanie dostępnych danych
Należy określić, w jaki sposób będą wytwarzane nowe dane lub jak będą ponownie wykorzystywane dane już istniejące. Jakie standardy, metody i oprogramowanie posłużą do tego celu? Odpowiedź powinna uwzględnić rodzaj, format (np. rozszerzenie odpowiedniego pliku) i zawartość każdego planowanego zbioru danych. Należy również przedstawić ich szacunkową objętość.
2. Dokumentacja i jakość danych
Należy określić rodzaj metadanych, podać informacje na temat tytułu plików, źródła pochodzenia danych, numeru identyfikacyjnego autora (np. ORCID), metodologii formatów służących do pozyskania danych, definicji zmiennych i jednostek pomiarowych. Jakie międzynarodowe standardy posłużą do organizacji metadanych? (Zob. Digital Curation Centre) W jaki sposób będzie powstawała odpowiednia dokumentacja? Jakie zastosowano środki kontroli jakości przy pozyskiwaniu danych?
3. Przechowywanie i tworzenie kopii zapasowych podczas badań
W jaki sposób przechowywane będą dane i metadane? W jaki sposób będą tworzone kopie zapasowe i kto będzie za to odpowiedzialny? Jak chronione będą dane wrażliwe?
4. Wymogi prawne, kodeksy postępowania
Zgodność z przepisami prawnymi, takimi jak prawa własności intelektualnej i prawa własności - należy podać właścicieli tych praw, a także odpowiednie licencje. W przypadku przetwarzania danych osobowych i innych danych wrażliwych, w jaki sposób zostanie zapewniona zgodność z obowiązującymi przepisami?
5. Udostępnianie i długotrwałe przechowywanie danych
Kiedy i w jaki sposób zostaną udostępnione dane z projektu? Jak będzie wyglądać selekcja danych przeznaczonych do utrwalenia i gdzie będą one długoterminowo przechowywane (np. w repozytorium danych, archiwum)? Czy wybrane repozytorium przestrzega zasad FAIR Data? Jakie metody umożliwiają dostęp do danych i korzystanie z nich? Czy zbiorowi danych zostanie przypisany unikalny identyfikator?
6. Zadania związane z zarządzaniem danymi oraz zasoby
Nalezy przedstawić podział ról w zakresie zarządzania danymi, z rozróżnieniem roli właściciela danych a ich opiekuna (spacjalista ds. jakości danych odpowiedzialny za ich ocenę, ale nie bezpośrednią korektę).
Plan zarządzania danymi nie podlega konsultacji z NCN i może być uaktualniany w trakcie trwania projektu. Na etapie raportu końcowego będzie poddany eksperckiej ocenie merytorycznej; plan zapisany we wniosku będzie również porównany z faktycznym jego wykonaniem.
Przykłady planów zarządzania danymi badawczymi:
PZD - ekonomia i finanse - konkurs OPUS-19 (dr Tomasz Szopiński, AEH Warszawa).
PZD - medycyna - konkurs GRIEG (dr hab. Daniel Gackowski, UMK Toruń).
PZD - nauki o kulturze i religii – konkurs OPUS-19 (dr Marek Wojtaszek, Uniwersytet Łódzki).
PZD - biologia - konkurs OPUS-18 (dr hab. Małgorzata Jefimow, UMK Toruń).
PZD - przykładowy plan dla humanistów (kulturoznawstwo) opracowany przez dr Hannę Kupś z Centrum Języka i Kultury Chińskiej UMK.
PZD - przykładowy plan z ekonomii opracowany przez dr Marię Kola-Bezka z Katedry Polityki Ekonomicznej i Studiów Regionalnych UMK.
PZD - przykładowy plan z zakresu prawa opracowany przez mgr. Krzysztofa Świątczaka (Interdyscyplinarna Szkoła Doktorska Nauk Społecznych – Academia Rerum Socalium)
PZD - przykładowy plan z zakresu historii opracowany przez dr. Hadriana Ciechanowskiego z Katedry Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją (Instytut Historii i Archiwistyki, Wydziału Nauk Historycznych UMK
PZD - przykładowe plany przygotowane przez PG
Plan Zarzadzania Danymi - informator przygotowany przez Bibliotekę AEH
Przykładowe odpowiedzi do PZD - propozycje przygotowane przez dr. Leszka Szafrańskiego (UJ w Krakowie).
DMPTool - narzędzie służące do przygotowania planów zarządzania danymi, zawiera przykłady planów dostępnych w sieci.
Dane badawcze: praktyczny przewodnik dla badaczy - publikacja przygotowana przez Bibliotekę UŁ
Plan Zarządzania Danymi Badawczymi - poradnik przygotowany przez Repozytorium Instytucjonalne KUL
Więcej przykładów znajduje się na stronach DMPTool i DMPOnline.
DMPTool, DMPOnline - narzędzia przygotowujące szablony planów zarządzania danymi (dostosowane do wymogów amerykańskich oraz brytyjskich grantodawców). Na podanych stronach można również obejrzeć plany udostępnione przez innych naukowców: DMPTool / DMPTool by the Numers / Plans, DMPOnline / Public DMPs.
RDMO (Research Data Management Organiser) - narzędzie open source umożliwiające zarządzanie danymi badawczymi.
Przydatne linki
- Wytyczne NCN dla wnioskodawców do uzupełnienia planu zarządzania danymi w projekcie badawczym
- Otwarte dane badawcze - nagranie z webinaru NCN
- Zarządzanie danymi badawczymi w językoznawstwie - webinarium
- Plan zarządzania danymi badawczymi - najczęściej zadawane pytania - strona internetowa NCN
- Poradnik - Plan zarządzania danymi badawczymi - repozytorium Wydawnictw KUL
- Practical Guide to the International Alignment of Research Data Management (jęz. ang.) - Science Europe
- The Digital Curation Centre - międzynarodowe standardy metadanych