Kolekcja instytucjonalna AEH w RepOD
dodano: 28.06.2024Informujemy, że Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie posiada kolekcję instytucjonalną w Repozytorium Otwartych Danych prowadzonym przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW). Rozwiązanie to umożliwia gromadzenie w jednym miejscu danych badawczych wytwarzanych w ramach badań naukowych prowadzonych w Akademii oraz udostępnianie ich zgodnie ze światowymi standardami, między innymi zasadami FAIR. Akademia sprawuje nadzór merytoryczny nad swoją kolekcją, współpracując przy jej prowadzeniu z ICM UW.
Udostępnianie danych badawczych w otwartych repozytoriach jest jednym z wymogów przy realizacji projektów finansowanych m.in. przez Narodowe Centrum Nauki i Komisję Europejską. Również redakcje czasopism naukowych coraz częściej wymagają od autorów udostępniania danych, na podstawie których powstała publikacja.
Narodowe Centrum Nauki rekomenduje repozytoria certyfikowane, właściwe dla danej dyscypliny. Alternatywnym rozwiązaniem jest tworzenie własnego repozytorium lub budowanie kolekcji instytucjonalnej w wiarygodnym repozytorium współpracującym z innymi instytucjami naukowymi.
Repozytorium RepOD, w którym AEH od br. posiada swoją kolekcję instytucjonalną zostało zbudowane w oparciu o oprogramowanie open source, oferujące funkcje pozwalające na przechowywanie, opisywanie i udostępnianie danych badawczych zgodnie ze światowymi standardami w zakresie otwartego dostępu do danych, takimi jak zasada FAIR. Serwis oferuje szereg rozwiązań umożliwiających wyszukiwanie, cytowanie i ponowne wykorzystanie danych badawczych:
- wszystkie zbiory danych otrzymują trwały i unikalny identyfikator DOI;
- każdemu plikowi w zbiorze danych deponujący przypisuje licencję określającą warunki jego wykorzystania;
- deponujący ma możliwość zamieszczania kolejnych, poprawionych wersji zbioru;
- deponujący ma możliwość określenia okresu, w którym pliki zbioru danych nie będą udostępnianie publicznie;
- szereg funkcji zbioru dostępnych jest za pośrednictwem API;
- repozytorium umożliwia wskazanie źródła finansowania oraz programu grantowego.
Deponowanie danych możliwe jest po założeniu indywidualnego konta. Po rejestracji użytkownicy mogą zdeponować zbiory danych, na które składają się metadane i pliki z danymi. W przypadku każdego pliku należy określić zasady jego wykorzystania przypisując mu np. jedną z licencji Creative Commons. Korzystanie z repozytorium nie wiąże się z żadnymi opłatami.