Stypendium Ministra Nauki dla wybitnych młodych naukowców - zapowiedź konkursu
dodano: 21.11.20241 grudnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpocznie nabór wniosków w konkursie o przyznanie stypendiów dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.
Młodym naukowcem jest osoba prowadząca działalność naukową, która:
- jest doktorantem lub nauczycielem akademickim – i nie posiada stopnia doktora albo
- przygotowuje rozprawę doktorską w trybie eksternistycznym i nie posiada stopnia doktora – jeżeli od dnia wyznaczenia promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego zgodnie z art. 217 nie upłynęło więcej niż 4 lata, albo
- posiada stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat, i jest zatrudniona w podmiocie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Okres 7 lat, o którym mowa w pkt 1.2, jest liczony od daty uzyskania stopnia doktora. Oznacza to, że osoba, która uzyskała stopień doktora np. w dniu 15 listopada 2017 r. i nie posiadała ww. przerw w działalności naukowej, utraciła status młodego naukowca w dniu 15 listopada 2024 r., a więc nie jest uprawniona do otrzymania stypendium.
Natomiast osoby, którym okres 7 lat od uzyskania stopnia doktora upływa pomiędzy 1 stycznia 2025 r. a 30 czerwca 2025 r., są uprawnione do otrzymania stypendium.
Wnioski o przyznanie stypendium Ministra dla wybitnych młodych naukowców złożone w konkursie SMN20 będą rozpatrywane do 30 czerwca 2025 r. Minister może przyznać maksymalnie 230 stypendiów dla młodych naukowców, z tego co najmniej 30 dla młodych naukowców będących doktorantami. Stypendium jest przyznawane na okres nie dłuższy niż 3 lata (36 miesięcy). Maksymalna wysokość stypendium wynosi 5.390 zł miesięcznie.
We wniosku należy wskazać osiągniecia naukowe:
- nie więcej niż łącznie 5 publikacji wybranych spośród monografii naukowych, rozdziałów w monografii naukowej lub artykułów naukowych;
- po 3 osiągnięcia w pozostałych kategoriach (kierowanie projektem badawczym, staże, stypendia, nagrody, patenty);
- nie więcej niż 20 osiągnięć artystycznych w ramach kategorii autorstwo, współautorstwo lub wykonanie dzieła artystycznego stanowiącego znaczący wkład w rozwój kultury i sztuki, które zostało zaprezentowane na przeglądzie, festiwalu, koncercie lub wystawie, w obiegu kinowym, scenicznym lub telewizyjnym albo w przestrzeni publicznej.
Szczegółowe informacje o konkursie są dostępne na TEJ stronie.
Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na informację dotyczącą sposobu oceny wniosków (załącznik dostępny w sekcji Materiały). Znajdą tam Państwo informacje o ilości punktów, jakie można otrzymać za osiągnięcia naukowe. Ich ilość jest uzależniona m.in. od liczby współautorów danej pracy naukowej dlatego warto dobrze sprawdzić, które publikacje z dorobku naukowego mają szansę na najwyższą punktację.
Wnioski będą przyjmowane za pośrednictwem ZSUN OSF do 31 grudnia.