Poniżej przedstawiamy listę aktualnie otwartych lub planowanych do otwarcia w najbliższym czasie konkursów grantowych i stypendialnych. Zapraszamy także do korzystania z wyszukiwarki grantów i stypendiów stworzoną przez Grants.gov oraz strony EURAXESS Poland.

 

● Narodowe Centrum Nauki

 

OPUS 

 

Opus to konkurs na projekty badawcze, przeznaczony dla naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej. Czas trwania projektu może wynosić 12, 24, 36 albo 48 miesięcy. 

 

Planowana nowa edycja we wrześniu 2024 r..

 

SONATA BIS 14

 

Konkurs na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu badawczego, prowadzącego badania naukowe o charakterze podstawowym. Konkurs skierowany jest do osób, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem.

 

Nabór wniosków trwa do 17 września 2024 r.

  

PRELUDIUM 23

 

Celem konkursu jest wsparcie kariery młodych badaczy, poprzez stworzenie możliwości pełnoetatowego zatrudnienia i prowadzenia badań naukowych w Polsce oraz umożliwienie zdobycia wiedzy i doświadczenia podczas realizacji staży w wysokiej jakości zagranicznych ośrodkach naukowych.

 

Nabór zakończony

 

MINIATURA 8

 

Konkurs na realizację pojedynczego działania naukowego w jednej z następujących form: badań wstępnych/pilotażowych, kwerendy, stażu naukowego, wyjazdu badawczego albo wyjazdu konsultacyjnego.

 

Zgoszenia do 31 lipca 2024

MAESTRO 16 

Konkurs na projekty badawcze dla doświadczonych naukowców mające na celu realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy i których efektem mogą być odkrycia naukowe.

Nabór wniosków trwa do 17 września 2024 r.

KONFIGURATOR GRANTÓW NCN

Dla naukowców, którzy nie wiedzą, w którym konkursie mogą wziąć udział Narodowe Centrum Nauki przygotowało narzędzie pozwalające znaleźć odpowiedni grant.

 

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki

 

Społeczna Odpowiedzialność Nauki II

Przedmiotem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu popularyzację nauki 

Nabór wniosków zakończono.

Doskonała Nauka II

Przedmiotem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, przez organizację konferencji naukowych, wydawanie monografii naukowych lub ich tłumaczenie na języki kongresowe (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski).

Nabór wniosków zakończono.

Nauka dla Społeczeństwa II

Dofinansowanie mogą otrzymać projekty, których celem jest budowanie współpracy między podmiotami i jednostkami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej, opracowywanie i implementacja rozwiązań służących społecznościom lokalnym i regionalnym oraz tworzenie modeli teoretycznych obejmujących swoim obszarem zagadnienia społeczne.

Program obejmuje finansowanie projektów badawczych w następujących obszarach:

  • Doskonałość naukowa;
  • Nauka dla innowacyjności;
  • Humanistyka – Społeczeństwo – Tożsamość;
  • Kultura fizyczna dla aktywnego i zdrowego społeczeństwa.

 

 

 

Zakończony

 

● Narodowy Program Rozwoju Humanistyki

 

Fundamenty

"Naród-państwo-terytorium"

Dofinansowanie mogą otrzymać projekty, których okres realizacji nie przekracza 5 lat, a koszt wynosi nie więcej niż 3 mln zł. 

Przedmiotem konkursu  jest przygotowanie kompendiów, monografii i edycji źródeł prezentujących w sposób syntetyczny, pogłębiony, a równocześnie oryginalny wiedzę na temat kształtowania się tożsamości narodowej Polaków; budowy, rozwoju i funkcjonowania państwa polskiego oraz życia społecznego zamieszkującej go ludności.

 

Zakończony

Fundamenty

„Obraz Rzeczpospolitej
w Europie od XVI – XVIII wieku”

Dofinansowanie mogą otrzymać projekty, których okres realizacji nie przekracza 5 lat, a koszt wynosi nie więcej niż 3 mln zł. 

Konkurs skierowany jest do badaczy relacji pomiędzy Polską a krajami europejskimi w okresie wczesnonowożytnym. Efektem proponowanych projektów badawczych powinny być edycje materiałów źródłowych oraz monografie, prezentujące w węższym lub szerszym aspekcie postrzeganie Pierwszej Rzeczpospolitej w tekstach będących efektem refleksji dokonywanej w różnych językach i kulturach.

 

Zakończony

● Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

    Aktualnie otwarte konkursy NCBiR

 

 

● Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

 

Dla Ukrainy Program ma na celu bezpośrednie wsparcie uczonych z Ukrainy reprezentujących nauki społeczne i humanistyczne oraz realizację przez nich wspólnych projektów naukowych z uczonymi z Polski w zakresie zagadnień związanych z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, demokracji, integracji europejskiej lub bezpieczeństwa. Projekty muszą dotyczyć tematów o znaczeniu istotnym dla obu krajów.                                                                                                                        Nabór trwa do 3 czerwca 2024 r.

Monografie FNP

Celem konkursu jest finansowanie wydania wyłanianych w konkursie, oryginalnych i wcześniej niepublikowanych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. Pracę do konkursu może zgłaszać autor, monografia powinna być napisana w języku polskim. Do konkursu nie są przyjmowane prace zbiorowe, prace magisterskie ani prace licencjackie.

Laureatom_kom konkursu Fundacja zapewnia pokrycie kosztów wydania pracy w serii Monografie FNP oraz stałe honorarium (15 000 zł).

Konkurs odbywa się w trybie ciągłym. Zgłoszone wnioski rozpatruje Rada Wydawnicza na odbywających się co dwa miesiące posiedzeniach.

  

● Fundacja Humboldta 

Humboldt Research Fellowship

Program skierowany do badaczy na różnych etapach kariery naukowej, trwający od 6 do 24 miesięcy.

nabór ciągły

 

 ● Fundacja Fritza Thyssena

Finansowanie projektów badawczych

Finansowanie projektów badawczych trwających przez okres maksymalnie trzech lat.

Termin składania wniosków:

15 lutego i 15 września każdego roku

 

● Visiting Researcher Program

Visiting Researcher Program w São Paulo

Stypendium na pobyt w instytucji badawczej w São Paulo skierowane do badaczy ze stopniem naukowym doktora.

nabór ciągły

 

● The Scientific and Technological Research Council of Turkey

The Scientific and Technological Research Council of Turkey

Stypendia na krótko- i długoterminowy pobyt w Turcji.

nabór ciągły

   

 ● Fundacja Konrada Adenauera w Polsce

Fundacja Konrada Adenauera w Polsce

Stypendium dla doktorantów dające możliwość zdobycia tytułu doktorskiego lub dodatkowego dyplomu ukończenia studiów w Niemczech.

nabór ciągły

 

 

● Visegrad Fellowship Program 

Visegard Fellowship Programm

Program stypendialny oferujujący finansowanie indywidualnych pobytów krótkoterminowych dla naukowców, wykładowców i badaczy z krajów V4 (obywateli Czech, Węgier, Polski lub Słowacji) w krajach V4 innych niż ich obywatelstwo.

Nabór od 1 sierpnia do 30 listopada 2023 r.

Visegrad Taiwan Scholarschip

Stypendia dla doktorantów do studiowania, prowadzenia badań w Tajwanie.

Nabór od 1 sierpnia do 30 września 2023 r.

Visegrad Scholarship at the Open Society Archives

 Oferuje stypendia badawcze na Uniwersytecie w Budapeszcie

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 lipca i 15 listopada 2023 r.

 

● Ca' Foscari University of Venice

Research grants

Granty badawcze oferowane przez Universytet Ca' Foscari w Wenecji.

nabór ciągły

 

● Ekhagastiftelsen (Ekhaga foundation)

Research grants

Granty badawcze oferowane przez szwedzka fundację Ekhagastiftelsen dla projektów dotyczących promocji zdrowia, badań nad zdrową żywnością i medycyna naturalną, prewencją chorób etc.

 

Nabór trwa od 1 do 20 maja każdego roku.